U Elektrotehničkoj školi „Mija Stanimirović“ u Nišu otvoren je prvi školski ogledni magacin opasnog otpada u Srbiji. Projekat je realizovan na inicijativu Udruženja autoservisi Srbije i same škole, a uz podršku kompanije Marinković Hofmann, koja je školi donirala neophodnu opremu za formiranje magacina. Ovaj pionirski poduhvat u oblasti edukacije o upravljanju opasnim otpadom ima za cilj da unapredi svest i znanje budućih majstora o ekološkoj odgovornosti i zakonskim obavezama servisera vozila u vezi upravljanja opasnim otpadom koji se generiše u autoservisima.
“Svi mi koji vozimo automobile proizvodimo opasan otpad koji kasnije završava u autoservisima. Ovo je prvi magacin u Srbiji pri školskoj radionici gde se na pravilan način skladišti taj otpad. Ovim projektom želimo da razvijemo ekološku svest kod učenika, koji će u našoj školi ubuduće učiti o tome zašto je opasan otpad opasan, ali i kako njime pravilno rukovati i adekvatno ga zbrinjavati”, kazao je Aleksandar Stevanović, direktor ETŠ “Mija Stanimirović”.
Kao deo ove inicijative, škola je dobila i kompletnu dokumentaciju u skladu sa zakonskom regulativom Srbije, pa će se učenici upoznati i sa svim obavezama koje će imati u budućnosti, kao vlasnici ili radnici autoservisa.
“Smatramo da je od izuzetnog značaja konstantna edukacija svih o ovoj temi. Preko 40.000 tona motornog ulja i maziva stavljeno je samo prošle godine na tržište Srbije, od te količine pravilno je zbrinuto tek oko 5%. Sve ostalo završilo je u zemlji, vodi i vazduhu. Ovo je podatak nad kojim svi moramo da se zabrinemo i da uradimo apsolutno sve što možemo kako bismo stvorili održiv sistem za upravljanje opasnim otpadom iz autoservisa. Nestručno upravljanje opasnim otpadom bukvalno nas ubija, u Srbiji svake godine umre 17000 ljudi od posledica zagađenja i to nas čini neslavnim rekorderima Evrope.
Ovaj projekat je skromni doprinos da aktualizujemo ova pitanja. Takođe, ogledni školski magacin značiće i samim serviserima, jer u velikom broju slučajeva i dalje ne znaju koje su im zakonske obaveze, kako treba da izgleda magacin i prateća dokumentacija”, istakla je Aleksandra Đurišić iz Udruženja autoservisi Srbije.
Vlada Marinković iz kompanije Marinković Hofmann zahvalio se na prilici da bude deo projekta.
“Obično je privreda ta koja daje zamajac, a onda se školstvo tome priključuje. Ovde imamo drugačiji slučaj. Prvi ogledni magacin opasnog otpada je u jednoj školi, i to na inicijativu same škole. Želim da se zahvalim školi Mija Stanimirović na prilici da učestvujemo i uručimo donaciju”, rekao je Vlada Marinković na događaju povodom otvaranja magacina.
Maja Bečelić, inženjer zaštite životne sredine, bila je stručna konsultantkinja u projektu.
“Projekat je osmišljen kao edukativna platforma za učenike i primer dobre prakse u upravljanju otpadom. Ovaj magacin simulira ključne aspekte zbrinjavanja otpada u autoservisnoj industriji, uključujući motorna ulja, rashladne tečnosti, akumulatore, krpe i filtere. Kroz projekat edukujemo učenike o zakonskim obavezama koje će morati da ispune u budućem poslovanju. Takođe, skrećemo pažnju na ozbiljan problem sa preuzimanjem i zbrinjavanjem ovih vrsta otpada, s obzirom na nedovoljnu infrastrukturu i izazove u saradnji sa operaterima. Naša svrha je da istaknemo važnost pravilnog skladištenja i upravljanja opasnim materijama, kao i da se stvori bolje razumevanje potreba u ovoj oblasti.
Projekat prikazuje kako magacin funkcioniše u praksi i zašto je od ključne važnosti za obrazovanje budućih generacija, ali i širu zajednicu. Ovo je korak ka podizanju svesti o održivom razvoju, kao i o važnosti usklađivanja sa zakonskim standardima. Pozivamo Ministarstvo zaštite životne sredine, kao i operatere, da se priključe ovom procesu i da zajednički radimo na rešavanju izazova u upravljanju otpadom. Ovaj projekat, po meni, treba da bude u svi školama, a mi smo otvoreni za saradnju i nastavićemo da pružamo podršku u svim segmentima koji se odnose na ekološke standarde i upravljanje otpadom”, ističe Maja Bečelić povodom ovog projekta.