loader image

Otvara se prvi školski ogledni magacin opasnog otpada u Srbiji!

Udruženje autoservisi Srbije u saradnji sa Elektrotehničkom školom „Mija Stanimirović“ iz Niša i kompanijom Marinković Hofmann, sa zadovoljstvom najavljuje formiranje i otvaranje prvog oglednog magacina opasnog otpada u Srbiji, u kojem će se generisati opasan otpad iz školske radionice. Ovaj projekat predstavlja pionirski poduhvat u oblasti edukacije o upravljanju opasnim otpadom, s ciljem da unapredi svest i znanje mladih majstora o ekološkoj odgovornosti i zakonskim obavezama servisera vozila u vezi upravljanja opasnim otpadom koji se generiše u autoservisima.

>> Ovde možete pogledati agendu događaja <<

Kompanija Marinković Hofmann je donirala vrednu opremu za magacin, koja će doprineti realizaciji ovog projekta.

Marinković Hofmann nastoji da inspiriše mlade i pruži im podršku u sticanju znanja za ulazak u autoservisnu industriju. Korišćenjem novih tehnologija, naša vizija uključuje podizanje svesti o značaju ekologije i bezbednosti u svakodnevnom radu. Vrednost donirane opreme je oko 1.200.000 dinara. Svesni smo značaja pitanja upravljanja otpadom kako za servisere vozila, tako i za širu zajednicu. Rado smo se odazvali pozivu da učestvujemo u ovom projektu jer duboko verujemo da radimo dobru stvar za buduće kolege, za ljude koji se danas bave servisiranjem vozila i za zemlju u kojoj živimo – ističe Lazar Marinković iz kompanije Marinković Hofmann.

Kao deo ove inicijative, škola će dobiti i kompletnu dokumentaciju potrebnu za pravilno upravljanje otpadom, uključujući Plan upravljanja otpadom i izveštaje o karakterizaciji za sve vrste otpada koje školska radionica generiše. Učenici će se obučavati o vođenju evidencije i ispunjavanju svih zakonskih obaveza na isti način kako će to morati da rade u budućnosti, kao vlasnici ili radnici autoservisa.

Velika mi je čast i zadovoljstvo što sam deo projekta „Prvi školski ogledni magacin opasnog otpada” u Elektrotehničkoj školi Mija Stanimirović, koji je osmišljen kao edukativna platforma za učenike i primer dobre prakse u upravljanju otpadom. Ovaj magacin simulira ključne aspekte zbrinjavanja otpada u autoservisnoj industriji, uključujući motorna ulja, rashladne tečnosti, akumulatore, krpe i filtere. Kroz  projekat edukujemo učenike o zakonskim obavezama koje će morati da ispune u budućem poslovanju, kako bi sutra, kao vlasnici preduzeća ili zaposleni u njima, ispravno upravljali otpadom. Takođe, skrećemo pažnju na ozbiljan problem sa preuzimanjem i zbrinjavanjem ovih vrsta otpada, s obzirom na nedovoljnu infrastrukturu i izazove u saradnji sa operaterima. Naša svrha je da istaknemo važnost pravilnog skladištenja i upravljanja opasnim materijama, kao i da se stvori bolje razumevanje potreba u ovoj oblasti.

Projekat prikazuje kako magacin funkcioniše u praksi i zašto je od ključne važnosti za obrazovanje budućih generacija, ali i širu zajednicu. Ovo je korak ka podizanju svesti o održivom razvoju, kao i o važnosti usklađivanja sa zakonskim standardima. Pozivamo Ministarstvo, kao i operatere, da se priključe ovom procesu i da zajednički radimo na rešavanju izazova u upravljanju otpadom. Ovaj projekat, po meni, treba da bude u svi školama, a mi smo otvoreni za saradnju i nastavićemo da pružamo podršku u svim segmentima koji se odnose na ekološke standarde i upravljanje otpadom – ističe Maja Bečelić, inženjer zaštite životne sredine povodom ovog projekta.

Ciljevi projekta obuhvataju:

  • Podizanje nivoa ekološke svesti kod učenika još tokom školovanja;
  • Edukaciju o zakonskim obavezama i pravilnoj proceduri upravljanja otpadom;
  • Usvajanje veština pravilnog razvrstavanja i skladištenja opasnog otpada;
  • Stvaranje mesta gde će i sami serviseri imati priliku da se informišu o regulativama, načinu vođenja evidencije i ispravnom obeležavanju magacina opasnog otpada.

Želimo da ovakve inicijative budu prepoznate kao izuzetno važan segment obrazovanja i podizanja ekološke svesti među budućim generacijama majstora. Nadamo se da će projekat nastaviti da se razvija i da će se u njega uključiti Ministarstvo zaštite životne sredine, ostale škole u Srbiji, kao i druge društveno odgovorne kompanije – navodi Aleksandra Đurišić iz Udruženja autoservisi Srbije.